دوربین مداربسته بیسیم (wifi)

دوربین مداربسته بیسیم که با نام‌های وای فای (wifi)  یا وایرلس (wireless) نیز شناخته شده هستند، سیگنال‌های ویدئویی و صوتی را به گیرنده‌های بی سیم (wireless) ارسال می‌کنند. خیلی از دوربین های مداربسته بیسیم حداقل یک سیم یا کابل برای تغذیه (برق) احتیاج دارند. لازم به ذکر است کلمه بی سیم (وایرلس) به نحوه ارسال سیگنال‌های ویدئویی و صوتی این دوربین های مدار بستهاشاره دارد. با این وجود بعضی دوربین های مدار بسته وایرلس توسط باتری تغذیه می‌شوند، که این باعث می‌شود دوربین مداربسته بیسیم به معنای واقعی کلمه و از همه جهات بی سیم شود.

انواع دوربین مداربسته بیسیم

دوربین مداربسته بیسیم آنالوگ

دوربین مداربسته وایرلس آنالوگ از سیگنال‌های رادویی جهت ارسال و دریافت سیگنال‌های صوتی و تصویری استفاده می‌کند. معمولا برد دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ تا ۹۱ متر است. البته لازم به ذکر است که دیوار، در و لوازم خانه برد دوربین های مداربسته وایرلس را کاهش می‌دهند.

دوربین های مداربسته بیسیم آنالوگ از سه فرکانس رادیویی ۹۰۰ مگاهرتز، ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵٫۸ گیگاهرتز استفاده می‌کنند. در حال حاضر اکثر دوربین های مداربسته وایرلس آنالوگ روی فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز کار می‌کنند. اکثر روترهای خانگی، تلفن‌های بی سیم، دسته‌های بازی و ماکروویوها روی فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز کار می‌کنند و این امر باعث ایجاد تداخل در انتقال تصویر و صوت در دوربین مداربسته وای فای آنالوگ می‌شود. فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز به عنوان طول موج مناسب شناخته شده است، زیرا با شبکه اینترنت وایرلس‌تان تداخل ایجاد نمی‌کند.

دوربین های مداربسته وای فای دیجیتال

دوربین مداربسته وایرلس دیجیتال سیگنال‌های صوتی و تصویری آنالوگ را به صورت بسته‌های دیجیتال کدگذاری کرده و در فرکانس‌های رادیویی با پهنای باند بالا ارسال و دریافت می‌کند.

مزایای استفاده از دوربین مداربسته بیسیم دیجیتال:

  • برد انتقال بالا –  معمولا نزدیک به ۱۳۷ متر (در فضای باز بین دوربین مداربسته وای فای و دستگاه DVR)
  • کیفیت بالای تصویر و صوت
  • خط ارتباطی دوطرفه بین دوربین مداربسته بیسیم و دستگاه DVR
  • سیگنال دیجیتال به این معناست که شما امکان ارسال پیام و دستور (مانند خاموش و روشن کردن چراغ‌ها) نیز هستید.
  • امکان اتصال چند دوربین مداربسته وای فای به یک دستگاه DVR

آیا امکان تبدیل یک دوربین مداربسته سیمی به یک دوربین مداربسته بیسیم وجود دارد؟

بله. می‌توان دوربین های مدار بسته موجود در یک محیط را به یک فرستنده رادیوئی متصل نمود و به کمک این فرستنده سیگنال های ویدئویی را نقطه ای دیگر به صورت بی سیم دریافت کرد.

آیا امکان افزایش برد دوربین مداربسته وایرلس وجود دارد؟

بله. دستگاه‌های تحت عنوان ریپیتر (repeater) وجود دارد که افزایش برد دوربین های مداربسته بی سیم را ممکن می‌کنند. ریپیترها سیگنال دوربین مداربسته wireless را دریافت کرده و مجددا ارسال می‌کنند. این قابلیت بطور موثری برد دوربین مداربسته وای فای را تا دو برابر افزایش می‌دهد. اما استفاده از چند ریپیتر پیشنهاد نمی‌شود، زیرا هر ریپیتر کیفیت تصویر را تا اندازه‌ای کاهش می‌دهد.


مطلب مرتبط:

آیا نصب دوربین مدار بسته جرم است؟

دوربین مدار بسته مینیاتوری

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Brand Name
دوربین مداربسته بیسیم
Product Name
دوربین wifi

دیدگاهتان را بنویسید