معرفی رزولوشن ۱۰۸۰N در تکنولوژی AHD

AHD-1080N-asiashabakeh

مقدمه:

اصطلاحAHD کوتاه شده ی عبارت Analog High Definition به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالاست. اساس کار آن بدین شکل است که تصاویری با رزولوشن بالا مانند ۷۲۰p(1Mp) و  ۱۰۸۰p(2Mp)، را به صورت آنالوگ منتقل می کند.در نسل دوم این تکنولوژی نه تنها سیگنال تصویر بلکه فرمان های کنترلی دوربین های چرخشی (PTZ)  نیز با استفاده از کابل کواکسیال تا فاصله ی ۵۰۰ متری منتقل می شود. در واقع این تکنولوژی اطلاعات را به صورت آنالوگ انتقال می دهد اما نوع کدگذاری آن امکان انتقال اطلاعات با رزولوشن بالا را در مسافت های طولانی  امکان پذیر می سازد.

نحوه ی عملکرد تکنولوژی AHD:

شرکت Nextchip یک کمپانی مشهور در تولید تراشه های الکترونیکی برای دستگاه های ضبط تصویر و دوربین مداربسته است که نخست تکنولوژی AHD را به بازار ارائه کرد.

تکنولوژی AHD همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، از چیپ AHD TX (فرستنده) و AHD RX (گیرنده) استفاده می کند. در واقع در سمت  دوربین AHD که خود از دو بخش ISP+AHD TX ایجاد شده است، کد گذاری توسط چیپ AHD TX انجام می شود که اطلاعات را دریافت می کند و آن را به صورت AHD  کدگذاری می کند.

در سمت دستگاه ضبط DVR نیز توسط چیپ AHD RX ،اطلاعات کدگذاری شده دریافت می شود و جهت ضبط به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود.

1

به طور کلی چهار تراشه مهم توسط شرکت Next Chip در صنعت AHD به بازار ارائه شده است که در زیر به اجمال به بررسی آن ها میپردازیم:

AHD TX | تراشه الکترونیکی به کار رفته در دوربین توضیحات
NVP2431 تولید تصویر با رزولوشن یک مگاپیکسل معادل ۷۲۰P
NVP2441 تولید تصویر با رزولوشن دو مگا پیکسل معادل ۱۰۸۰P

 

AHD RX | تراشه الکترونیکی به کار رفته در دستگاه DVR توضیحات
NVP6114 دریافت تصویر تا رزولوشن یک مگاپیکسل معادل ۷۲۰P
NVP6124 دریافت تصویر تا رزولوشن دو مگا پیکسل معادل ۱۰۸۰P
NVP6124B دریافت تصویر تا رزولوشن دو مگا پیکسل معادل ۱۰۸۰P و ضبط با رزولوشن ۱۰۸۰N

 

رزولوشن ۱۰۸۰N :

کمپانی Nextchip در ابتدا AHD 1.0 را که محدود به کیفیت تصویر ۷۲۰p یا ۱Megapixel بود و پس از مدتی AHD 2.0 را که از رزولوشن ۱۰۸۰p یا۲ Megapixel   پشتیبانی می کرد، معرفی کرد. پس از آن پردازنده ای توسط این شرکت عرضه شد که تصویری با رزولوشن ۱۰۸۰N را تولید می کرد. کیفیت تصویر ۱۰۸۰N معادل ۱۰۸۰*۹۶۰ پیکسل است.

دستگاه هایی که رزولوشن ۱۰۸۰N را پشتیبانی می کنند، قابلیت نمایش دوربین های ۲ مگاپیکسلی را دارند و تصاویر را حداکثر با رزولوشن ۱۰۸۰*۹۶۰ پیکسل ضبط می کنند. همانطور که ملاحظه می کنید، تعداد پیکسل های ۱۰۸۰N از ۱۰۸۰P کمتر است.۱۰۸۰N = 1080*960  , ۱۰۸۰P = 1920*1080

2


مطلب مرتبط: متداول ترین رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته

یک دیدگاه در “معرفی رزولوشن ۱۰۸۰N در تکنولوژی AHD

دیدگاهتان را بنویسید